گرجیان قهرمان
تاريخ : چهار شنبه 18 مرداد 1391برچسب:گرجیان قهرمان,محرم حدود یک قرن پیش, | 20:59 | نویسنده : سعید یسلیانی

از نظر نژادي گرجي‌ها به نژادي بنام پونتو زاگرس تعلق دارند كه يكي از اقوام منفرد در آسيا مي‌باشند . شاردن يكي از سياهان معروف دربارة گرجي‌ها مي‌نويسد : نژاد مردم گرجستان پاكترين واصيل‌ترين نژادهاي شرق و اگر گزافه نباشد خالص‌ترين نژادهاست . زبان اين قوم گرجي است كه متعلق به خانوادة زبانهاي قفقازي مي‌باشد . اين زبان داراي خط مخصوص با 33 حرف مي‌باشد . زبان گرجي بسيار پيچيده و مورد علاقة زبان شناسان مي‌باشد اما نوشتار وخط گرجي بسيار آسان ولي بسيار كامل مي‌باشد . شاردن دربارة خصلتهاي گرجي‌ها چنين مي‌نويسد : گرجي‌ها به طبع هوشمند ، قابل و مستعد مي‌باشند و اگر در تعليم و تربيت آنان اهتمام بعمل آيد از ميان آنان صنعتگران ، استادان ، دانشمندان و پژوهشكران بزرگ در همة رشته ها و زمينه ها پديد مي‌آيد . گرجي‌ها مقتدر ، عظيم ، پر هيبت ، مغرور ومتكبرند … گرجي‌ها مردمان سخت‌كوش ، سركش ، بيباك و چالاكند … گرجي‌ها در رفتار انفرادي و زندگي اجتماعي خود در طي قرنها بعضي خصايص كاملا ويژه پيدا كرده اند در بعضي از اين خصايص با همسايگان خود از لحاظ ميراث قفقازي در مورد شرافت ، مهمان نوازي ، وفاداري قبيله‌اي مشتركند وبعضي ديگر از اين خصايص مربوط به احساسات ملي و سنتهاي باستاني ملت گرجستان است . در مقايسه با همسايگان خويش از لحاظ غرور متمايز هستند در حقيقت گفته شده است كه در گرجستان هر فرد روستايي به منزلة شاهزاده اي است يا مانند شاهزاده‌اي رفتار مي‌كند . در عقايد شخصي خود اصرار مي‌ورزند . سخنرانان ماهري هستند … از هوش و زكاوت بسيار و بذله گويي و حاضر جوابي بسياري برخوردارن

محرم حدود یک قرن پیش


عزاداري ايام
محرم در فريدونشهر در حدود يك قرن پيش

عزاداري ايام محرم در فريدونشهر در حدود يك قرن پيش
گرجیان تاریخچه ای پر فراز و فرود در ایران دارند و از ابتدای حضور خود با 270 هزار نفر به ایران وارد و در مناطق مختلف ایران سکنی گزیدند.
تعداد گرجی هایی که اکنون در ایران حضور دارند و به زبان گرجی تکلم می کنند از 40 هزار نفر تجاوز نمی کند که بیشتر در منطقه فریدونشهر و غرب فریدن در استان اصفهان زندگی می کنند .
فریدونشهر بعنوان بزرگترین شهر گرجی نشین ایران و بزرگترین میراث دار فرهنگ و ادب زبان گرجی است و مردمانش با علاقه و افتخار خود را میراث دار سه فرهنگ بزرگ اسلامی، ایرانی و گرجی می دانند.
گرجی های زیادی پس از مهاجرت گرجی ها از گرجستان و انتقال پایتخت صفوی از قزوین به اصفهان عازم اصفهان و بانی خدمات ارزشمند و فراوانی در ایران می شوند .
گرجی ها با حضور در اصفهان بزودی پله های ترقی را در حکومت صفویه طی می کنند و به مدارج بالای علمی ، سیاسی و نظامی می رسند.
شاه عباس برای انتظام امور سلطنت و مهار نمودن نابسامانی های موجود تصمیم به ایجاد نیروی قدرتمند موسوم به نیروی سوم نمود و کسانی که این نیرو را تشکیل دادند گرجی های تازه مسلمان شده مستقر در ایران بودند .
سیاحانی چون " گودرو " در رابطه با گرجی ها اینگونه می گوید: " بی چون و چرا شجاعترین مردم شرق هستند".
" تاورنیه " و " دلاواله " نیز در این باره می گویند: " شجاعت ، وفاداری ،جنگجویی، رشادت و ایمان آن ها را سخت ستوده است ".
گرجی ها توانستند القاب حکومتی را یکی پس از دیگری به خود اختصاص دهند بطوریکه " خواجه نظام الملک وزیر " وجود گرجی های مسلمان را بعنوان مردان نیک ضروری می داند.
این پیشرفت تا حدی بود که "مینورسکی" می گوید: " در پایان سلطنت "شاه عباس اول" "یک پنجم" مناصب بالای اجرایی را گرجی های مسلمان اشغال کرده بودند".

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:  • پزشکی
  • وبلاگ من